kitaplık

“Acele Etme Çabuk Ol” Aydın Boysan

Fotoğraf1676

Dopdolu bir adam… Yazmış…. Ben de okudum…

İşte birkaç alıntım ;

* Yaşanan insan ömürleri hiçbir değişikliği olmayan zaman akıntıları olursa, bezdirir, bıktırır. Zamanın akışı matematik olarak değişmez ama , bu sürelere anlam farklılıkları katarak çeşitlemeler yaratılır.İnsan ömrü zamanlarında yaratılan bu farklılıklar yaşamları daha da renklendirdiği için ruhsal tedavi ilaçları olurlar.

* Ömrümün ilk 15 yılını yaşadığım evlerde elektrik cereyanı ve akarsu yoktu. Gaz lambası ile aydınlanır, eşekli sakaların mahalle çeşmesinden getirdiği su ile yıkanırdık. Samatya Narlıkapı Çıkmazı’ndaki evimizde 15 yaşında ilk kez elektrik cereyanına kavuşarak unutulmaz bir bayram sevinci yaşamıştık (1936)

* Filozof Rochefoucault’ ye göre : “Akıllı görünme isteği çoğu zaman akıllı olabilmeyi önler.”

* Beyoğlu deyince unutamayacağım mekanlardan biri de Çiçek Pasajı’dır. Bu pasaj bu adı olağanüstü ilginç ve hoş olaylardan alır.

1917 Devrimi’nden sonra ülkelerinden politik nedenlerle kaçan Rus ailelerinden bazıları yıllarca süren geçici zamanlarda da olsa İstanbul’ a yerleşir. Çoğunun yaşama şartları zorluk içindedir. Her biri elinden gelen her türlü işi özveri ile yapmaya girişir ki, geçinmek mümkün olsun.

Bu ailelerin genç kızları da gezici olarak Beyoğlu’nda ayakta çiçek satmaya girişirler. Hınzır delikanlılar kendilerine sataşınca da girişi İstiklal Caddesi’nd olan bu pasaja kaçarak sığınırlar ki kendilerini sokak çapkınlarından korusunlar. Adı bu nedenle Çiçek Pasajı’dır.

* Sarhoş sözcüğü toplumumuzun bir bölümünde aşağılamak için kullanılır. Bu sözcüğü kullananların çoğu, sözcüğün nereden kaynaklandığını , ne anlama geldiğini bilmezler bile !

Bu sözcük “ser” ve “hoş” sözcüklerinin birleşmesinden doğar. Ser “baş” demektir, hoş ise “hoş” ( güzel, iyi tatlı ). Yani kısaca “başı hoş” kişi demektir. Bu sözcük aslında kibar ve ince bir övgüdür.

““Acele Etme Çabuk Ol” Aydın Boysan” için 2 yorum

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s