kitaplık

Sen, Ben ve Aramızdaki Her şey…

bl

Prof. Dr. Mehmet Z. Sungur’ un ” Sen, Ben ve Aramızdaki Her şey ” adlı kitabını okudum. Kitabında erkek ve kadın arasındaki farklılığı anlatımı etkileyiciydi.  Kitap akıcı ve sohbetvari..  Örneklemeler faydalı. İlişkide iletişimin önemini güzel vurgulamış. Bence her cins kendinden bir şeyler bulabilir bu kitapta. Sadakat konusu da detaylıca işlenmiş ayrıca. Böyle bir sıkıntı yaşamış biri kesinlikle okumalı o bölümü. Çünkü aldatma travmasını iki taraf açısından da irdelemiş, çözümlerle önerilerle yaklaşmış.

* Erkek ve kadınların birbirinden farklı olduğunu söylemek bir cinsiyetin ötekinden daha iyi, daha başarılı, daha güçlü olduğunu söylemek değildir asla. Farklı olduklarını söylemektir yalnızca. Eşitlik benzerlikle eşdeğer tutulmadığında farklılıklar daha iyi anlaşılacak ve farklılıklar içinde gelişmek ve uzlaşmak daha gerçekçi bir hedef olacaktır.

* İlginç; Bir kadının tüm erkekleri anlaması için bir erkeği iyi tanıması yeterli olurken, bir erkeğin tüm kadınları tanıması bir kadını anlamasına yetmiyor.

* Aşk da yaşam gibi. Yaşamı hep alacaklı gibi yaşarsan bütün alacaklılar gibi mutsuz ölürsün. Aşkı da alacaklı gibi yaşayınca sevgi oluşmuyor. Unutma, yaşam da “aşk” da yalnızca sana verilmiyor, aynı zamanda senden de isteniyor.

* Her sorun, çiftlerin birbirleri ile olan bağlarını güçlendirmek için sunulmuş bir fırsat da olabilir.

* Alışveriş erkek için stres, kadın için ise stresle başa çıkma yöntemi.

* Özgürlüğüne adım atan her kadına karşı, hürriyete giden yolu yeniden keşfeden bir erkek vardır.İnsan ırkı iki kanatlı kuştur.bir kanadı kadınlar, diğeri erkeklerdir. Her iki kanatta eşit düzeyde gelişmedikçe insan ırkı uçamayacaktır. Kadının davası şimdi, herzamankinden daha da fazla, insanlığın davasıdır* B.Boutros Ghall

* Uzun süreli ilişkilerde duygularının böylesine iniş ve çıkışlar göstermesi son derece doğaldır.

* Acı, onu araştıran ve anlayan kişiler için değeri biçilmez bir bilgidir.

* Eşler arasındaki duygusal bağların zayıflamasındaki en önemli nedenler; sorun çözme sürecinde ekip ruhuyla çalışamamak, “Nasıl olsa anlamayacak” düşüncesi ile duyguları paylaşmamak, birlikte geleceğe yönelik hayal kuramamak ve birlikte oynamak, gülmek ve ağlamak için yeterince zaman ayırmamaktır.

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s