kitaplık

Cesaretle Yaşamak…

 

Eskiden okuduğum “Cesaretle Yaşamak” kitabından alıntılarım.. yazarı Jean-Louis Servan-Schreiber

 kitaplar

*cesaret olmazsa hareket de olmaz 

*Ruhunu nasıl yitirirsin? İnsanın ruhunu yitirmesi için mutlaka cehenneme gitmesi gerekmez. Hiçbir programı olmayan bir mesleği sürdürerek, yararlı hiçbir içeriği olmayan enformasyonların peşinde koşarak,çoşku vermeyen ilişkiler kurarak,içinde hiçbir fikir bulunmayan konuşmalara katılarak ve değersiz görüntüler içinde boğularak bu cehennem hayatının her gün,her an bu dünyada da yaşaması olası….

*Yalnızlıklarından yararlanmayı bilerek,kendi içleriyle çeşitli ilişkiler kurabilenlerin ruhsal yapılarında bir karakter olgunluğu ve huzur düzeni vardır. Bunlar başkalarına güven veren, cezbedici ve çekici özellikleriyle,ender kişilerdir.

* Kim kendi içini görmeyi becerebiliyorsa, kim bu bilince ulaşabilmişse,kim kendi kendini tanımlamak için “ben” sözcüğünü kullanabiliyorsa kendisinin “benliğini” bulmuş demektir.*Cesaret << birşeye karşın >> hareketin başlatılmasını sağlar.

*Tembellikle korku çoğu kez birleşerek hareket ederler. Biri oluştuğunda hemen ötekini de kendi yanına çeker.

*Cesaretin ameliyatlarda lazer kullanımında olduğu gibi ani olarak bir anda olaya karışması zorunludur. Cesaret aşaması hareketin atılımını başlatır ve daha sonra hiçbir engelle karşılaşılmadan gerçekleşme sağlanır.

*Arzular, istekler, kararlar soyut planda kalırlar, zihnimiz sürekli olarak bunlarla uğraşır. Bunların somutlaşmalarını ve gerçek olarak biçim değiştirmelerini sadece cesaret sağlar.

*İyi kararlar almasını bilenlerin,önemli bir karar almadan önce , tasarılarının başarısız olması muhtemel bölümlerini sukunetle inceledikleri ortaya çıkmıştır. Bu korkularımıza egemen olmak onu kollarımızın arasına almak demektir.

*Gerektiği anda ihtiyaç olduğu kadar cesaret sahibi olabilmek için az yada çok dozlarda kişilikte aşağıda sayılan beş nitelik toplanmış olmalıdır: tutarlılık, başkalarının kimliğini almamak, kaygılarının sorumluluğunu yüklenmek, hayata arzulu olmak, ödüllendirilmeyi beklemek.

*Streslerine egemen olmayı bilenler:-Herhangi bir sorunun saplantıya dönüşmesine,zihinlerinde yerleşmesine izin vermezler.Onları çözebilecek güce kavuştuklarını hissedinceye kadar bir yana bırakırlar.-Kendilerini yüksek gerilimli uğraşılara götüreceğini anladıkları fikirleri çabucak değiştirmeyi bilirler; gerektiğinde başka etkinliklere,spor yapmaya, gevşetici hareketlere yönelirler.-Başkalarının kendileri hakkında söylediklerinden üzülerek,kendilerine azap çektirmezler.

*Eğer bir insan öteki dünyayla ilgili konularda düşüncelerinde sakin ve kararlı bir imana ulaşmışsa, her türlü kaygılarının önüne baraj kurarak, onları durdurmakta zorluk çekmez.

*Rüyalarımızdan ve sıcak yatağımızdan ayrılırken fazla zorlanmayız, ancak bedenimiz eğer yorgunsa, ruhsal kaygılar duyuyorsak, her gün bunu yapmak, gitgide zorlaşan bir acıya dönüşür.

*Doktorlar, uyanır uyanmaz yataktan fırlamayın, biraz oyalanın diyorlar.Yataktan biraz vakit geçirerek , zihnimizi bilinçlendirmeye çalışarak, geçireceğimiz yeni bir yön tayin ederek, kalkmamızı öneriyorlar.

Reklamlar

“Cesaretle Yaşamak…” için 4 yorum

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s