şundan bundan

Kendimizi Nasıl Seveceğiz?

BAYKUŞ

“Kendini sev” ne çok duyduk bunu…. Ben kendimi seviyor muyum acaba? Kendini sevmek nedir? Nasıl insan kendini sever ? Kendimizi sevmeyi öğretmediyse bizi büyütenler boşa mı kürek çekeriz uğraşarak….  Bunlar üstüne düşündüm durdum…. Bugüne kadar okuduklarım, düşündüklerim, dostlarımla konuştuklarım derken alttaki kendini sevme eylem planını yazdım… Yapacak mıyım yapmayacak mıyım bilmiyorum… ihtiyacım olup olmadığını da emin değilim. Ama bana göre hepsi birşeyler katar insana… Hem buraya yazarsam bunları sıkça yapmam istikrarlı yapmam için bahane olur, kendimi sabote etmeye utanırım 🙂 yapmaya çalışırım diye düşündüm..
Aşağıda yazdıklarım belki küçücük feyz olur birilerine,, sizler de paylaşmak isterseniz birileriyle mutlaka paylaşın sevinirim…. Eylem planıma katkıda bulunmak isteyen, bu konuda kitap,yazı, fikir önerisi olan , ek yapmak isteyen beni çoook mutlu eder. Yorumlarınızı, eklemelerinizi beklerim,

 

KENDİNİ SEVME EYLEM PLANI

 • Aferin günlüğü  :  Her gün o gün iyi yaptığımız,güzel yaptığımız,doğru yaptığımız herşeyi düşünüp yazıcaz.
 • Müzik gücü : Keyif veren, dansetme isteği yaratan,gaz veren, neşelendiren şarkı listesi yapılacak. O şarkılardan mp3 veya cd hazırlanacak ve hergün en az 1 kez dinlenecek yada uygun ortamda evde arabada hep açık olacak fon müziği olarak
 • Coşku Listesi : Keyif veren, güldüren, yapmayı sevdiğin, görünce hoşuna giden, yer, yemek,insan,eylem ..vs ne varsa aklına ne gelirse yazıyorsun. Bu listene sıkça bakıyorsun. Mutlaka her gün içinden en az 3 ünü yaşamaya yapmaya görmeye çalışıyorsun.
 • Vücuda değer veren eylemlerde istikrar :  Diş fırçalama,makyaj temizleme, ojeleri zamanında temizleme, nemlendiricileri ihmal etmeme, banyoda iyice keselenme arınma yapmak, sağlıklı gıdaları bedene davet sağlıksızlarla az görüşmek, iyi uyku için bitki çayı takviyesi, iyi uyku için yastığa yatağa mis koku mesela lavanta yağı damlatmak , ….gibi
 • Diline gelene dikkat : “3 düşün 1 konuş” sözcükleri olumluya çevirmeye, olumlu konuşmaya dikkat etmek.. negatif cümleler kurmamak..özellikle kendimizle ilgili.. ben beceriksizim, ben şöyleyim böyleyim, kötüyüm, vs vs.. kendimize sık sık olumlu sözler söyleyeceğiz.. olumlama yazmayı söylemeyi alışkanlık haline getirmeli. Her gün kendimize aynada sevdiğimizi söyleyeceğiz yada olumlama yazacağız en az 5 satır.
 • Kan dolaşımıyla destek: Egzersizle hareketle kan dolaşımı iyileşir ve beyine iyi hormonlar yani mutluluk veren hormonlar yansır. Bu yüzden ya her gün kısa da olsa yürüyüş/koşu yapılmalı. Ya da mutlaka en az yarım saat aerobik egzersiz müzik eşliğinde yada dişimizi fırçalarken / yemek yaparken gibi zamanlarda yapmalıyız.
 • Dost kitaplardan destek : İyi gelen, gaz veren, ferahlatan kitaplardan cümleler bir defterde kağıtta tutulmalı, sıkça okunmalı.
 • Enerji emicilerden çok vericilerle muhabbet : Nerde hoş muhabbetli, bol gülüşlü, güzel düşünen insan var ona yakın durmalı. Neşeli insanlarla sık program yapmalı.
 • Kafa boşaltmaca : Her gün en az 5 dakika bir köşeye çekilip göz kapamaca ve derin nefes almaca vermece..sadece dinlemece sakinleşmece..
 • Yarım işleri tamamlamaca : Yarım kalan ertelenen işler kendimize güvenimizi zedeliyor. Olabildiğince halledip kendimizi memnun etmeliyiz.
 • Hayata renk katmaca : Renkli giyinmek takınmak sürünmek gerek. Yaşamımızda çiçeklere, iç acıcı desenli renkli herşeye yer açmak.

 *Fotoğraftaki kurabiyeyi bir arkadaşım pişirmişti. Yemeden önce fotoğraflayıp fotoğrafı da süslemesem çatlardım 🙂

Reklamlar

“Kendimizi Nasıl Seveceğiz?” için 8 yorum

 1. Öncelikle kurabiyeyi çok sevdim, arkadaşının ellerine sağlık 🙂
  http://evimiseviyorum-colette.blogspot.com/2013/07/mutlulugun-resmi-var-m.html linkinde de geçenlerde benzer bir yazı okumuş, sevmiştim..
  İnsanın bazen gaza ihtiyacı oluyor 🙂
  Buraya da yazdığına göre sana ara ara yazdıklarını yapıyor musun diyebiliriz o zaman 🙂
  Görev gibi olmadığı, bir yaşam biçimine döndüğü an’da yapılanlar daha da çok keyif veriyor.
  Ben de sevdiklerimden notlar aldım, teşekkürler paylaşım için..

  Beğen

 2. Bu yazını yeni okudum. Kendini sevmede kesinlikle çok faydalı olacak maddeler ama hergün hepsini yapmak zor. Günün karmaşası içinde bir de bakıyoruz akşam olmuş, uyku gelmiş. Önemli olan gün içinde kendini strese fazla kaptırmamak, huzur hissetmeye çalışmak, bol bol gülmek. Ve evet, KESİNLİKLE İYİ HİSSETTİREN İNSANLARLA OLMAK. Negatif enerji yayan insanlardan tırıs tırıs kaçacaksın. Aman ayıp olur diye düşünmeyeceksin. Onlar bizim enerjimizi düşürürken düşünmüyor, ayıp etmiyor da biz kaçınca mı ayıp olacak?? Pozitif enerjini önce çocuğuna, sonra kendine ve kocana harcayacaksın, başkalarına değil, müdürüne, arkadaşlarına, otobüste yanında oturan teyzeye değil, önce kendi ailene. O zaman insan daha iyi hissediyor ve kendini daha çok seviyor. İnsan önce kendi mutlu olacak ki başkalarını da mutlu edebilsin. Sevgiler!

  Beğen

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s