kitaplık

Cep Terapisi…

 

CIMG0542

Bu kitabı okuyalı epey oldu ama bir türlü kitaptan notları yazamadığım için bloga ekleyemedim. Merak ettiğim bir kitaptı. Ama umduğum kadar da etkilenmedim. Belki de bu türden kitapların be babalarını ne ağırlarını okuduğum için bana hafif gelmiş olabilir etkilemek de istemem açıkçası.. Pozitif düşündüren, güç veren, gaz veren bir kitaba ihtiyacınız varsa tavsiyemdir. İşte kitaptan aldığım notlar ;

******* Bu arada başta takibi çok sevdiğim http://2balik1kedi.blogspot.com/ olmak üzere bazı bloglarda görüp özendiğim birşey oldu.. Kitap Takası.. Ben de düşünüyorum. Belki bu kitapta takasa koyabileceğim bir kitap olabilir. 3-5 kitap koysam bloguma..sonra önerisi olan takas teklifi olan arkadaşlarla da takas etsek.. ben de farklı bişiler okumuş olurum hem de.. bakalım .. yakında haberiniz olur zaten ayarlayabilirsem.. 🙂 gerçi ben ayarlasam talip çıkacak mı bakalım :)) neyse biz bu kitaba dönelim…

” ” ” ” ” ”

* İşte bu kitap benim akıl sağlığı dosyam. Terapi seanslarım arasında kullandığım tüm teknikler, püf noktaları ve ipuçları burada.

 * Derin nefes almanın yüzlerce farklı tekniği vardır ama “Dört Adım” metodu psikiyatri servisindeyken öğrendiklerim arasında en basit ve etkili olanı :

1-Dörde kadar sayarak yavaşça nefes alın.

2-Nefesinizi tutup dörde kadar sayın.

3-Dörde kadar sayarak, dudaklarınızı büzüp yavaşça nefesinizi verin.

4-Nefes almadan bekleyerek dörde kadar sayın.

5-İki kez normal nefes alın.

6-Tekrar birinci adımdan başlayın.

 *Eğer gerçekten sinirliyseniz, şunu deneyin: Dilinizi, ön dişlerinizin hemen arkasına, damağınıza yaslayın.Beşe kadar sayarak, yavaşça burnunuzdan nefes alın.Nefesinizi tutarak yediye kadar sayın.Nefesinizi yavaşça verirken sekize kadar sayın. Nefes aldıkça inip kalkmasını hissetmek için elinizi karnınıza koyun.

*Mary Anne Radmacher, “ Cesaret her zaman kükremez; bazen cesaret , “yarın tekrar deneyeceğim” diyen kısık bir sestir” demiş.

 

*Budist Thich Nhat Hanh’ın sözünü dinlemek için elimden geleni yapıyorum: “ Bulaşıkları yıkarken, bulaşığı yıkamak hayatınızdaki en önemli şey olmalı. Tıpkı, çay içerken çay içmenin hayatınızın en önemli şeyi olması gerektiği gibi.Her eylem büyük bir dikkatle yapılmalı.Çünkü her bir eylem, bir ayin, bir törendir.”

*Derin nefes almayla beraber, “ Bu da geçecek “ cümlesi, kaygıyla mücadele ederken kullandığım en güçlü araçlardan biridir. Beş dakikada, neredeyse yüz kez bunu tekrar ederim. Mutlaka işe yarar, nefesimi göğsümden diyaframıma indirmemde yardımcı olur.

 *Bir ARKADAŞINIZA kendinize davrandığınız gibi davransaydınız, ne kadar daha sizin yanınızda duracağını hiç düşündünüz mü? Terapistim, neredeyse her seansımızda bu ikileme dikkatimi çeker. “ Eğer senin durumunda bir arkadaşın olsaydı ona ne derdin ? “ diye sorar.

Reklamlar

“Cep Terapisi…” için 6 yorum

  1. O zaman takas mailimi yani takasa vermek istediğim kitapları hazırlayayım bloga yazayım. eğer benimkilerden istersen sen de vereceklerini yazarsın uyarsa yaparız.. uymazsa bakalım başka kimler çıkcek 🙂

    Beğen

  2. Sen benden hızlısın.. belli olmaz :).. ben bu haftasonu kitaplarıma bakayım..zaten o kadar az kitabım kaldı ki.. ben çok kitap bağışladım da bi ara.. bir de bebişten dolayı eşya azaltma döneminde çok kitap da verdim..azıcık kitabım var zaten..bir koyayım takasa bakalım neler olcek 🙂

    Beğen

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s