kitaplık

İçde dışda düzen..

 

Fotoğraf0380

Süt sağarken okuduğum bir kitap daha bitti. ” Yaşamınızda Feng Shui ” Kitabın adı. Fakat ismi farklı olmalıydı bence.. Yazarı Karen Kingston. Okuması rahat bir kitap. Keyifle okudum. Düzen, dağınıklık, biriktirmek, dekorasyon, feng shui, bağırsaklar, psikoloji….içi bunlardan… Aldığım notlar aşağıda…daha fazlası için kitabı okumalısınız…

*Dağınıklığın dört sınıfı var:
– Kullanmadığınız ya da sevmediğiniz nesneler
– Dağınık ya da düzensiz eşya
– Çok küçük bir alanda çok fazla eşya
– Tamamlanmadan bırakılmış herşey

*Sevilen, kullanılan, değerli bulunan nesneler çevrelerine güçlü, olumlu enerji yayarak mekandaki enerjinin içleri ve çevrelerinden akmasını sağlar.

*Dışı düzene sokarken içinizi de düzene sokarsınız.

*Dikilecek düğmeler, yapmanız gereken telefon görüşmeleri, koparmanız gereken ilişkilerve diğer pek çok belirsizlik, dönüp yüzleşmediğiniz sürece gelişiminize engel olur. Eğer isterseniz bilinçaltınız bunları sizin için gayet güzel bastırır ama bunu yapmak hayli enerji ister sizden. Bitmemiş ne kadar işiniz varsa tamamlamanın yaşam enerjinizi nasıl da hızla yükselttiğini görüp şaşıracaksınız.

*Eğer yalnızsanız ve yeni bir partner arıyorsanız tekli süs eşyası ve tek bir insanı konu alan portreleri atıp yerine çift nesneler ve çift resimlerini koyun. Tartışmaya eğilimliyseniz çevrenizde kırmızı renge fazla yer vermeyin. Kendinizi bunaltılı hissediyorsanız, aşağı sarkan nesneleri kaldırın, yerlerine enerjinizi yükselticek, yukarı doğru yükselen nesneler koyun.

*“Lazım olur“ diye eşya saklamak geleceğe güvensizlik işaretidir. Düşüncelerinizle kendi gerçeğinizi siz yaratırsınız. Böylece birşeyi attıktan sonra ona ihtiyaç duyacağınız endişesi taşıyorsanız, çok kısa bir süre sonra bilinçsiz zihninizin o nesneye gerek duyacağınız bir durum yaratması, anlaşılması zor da olsa son derece olasıdır. “ Günün birinde gerekeceğini biliyordum“ diye çığlık atarsınız. Ancak, başka türlü düşünerek bu gereğin yönünü değiştirebilirsiniz. Gerek duyacağınıza inanarak gereği yaratan sizdiniz! Eğer böyle düşündüğünüz için biriktirdiğiniz şeylerin dağınıklığında yaşıyorsanız evrene sizi destekleyeceğine inanmadığınız mesajını gönderiyorsunuz ve gelecek konusunda her zaman incinmeye açık olacak, kendinizi güvensiz hissedeceksiniz.

*Çevrenizde bol boş alan olması ya da çokça serbest zamanınızın olması sizi rahatsız ediyor mu? Dağınıklık boşluğu uygun bir biçimde doldurur ve sizi meşgul eder. Ama kaçındığınız nedir? Genellikle yalnızlık, yakınlaşma korkusu ya da dağınıklığın altına gömmenin yüzleşmekten daha kolay geldiği başka bri bastırılmış duygudur bu.

*Evinizdeki onarım ve tadilat işlerini kendinize yatırım olarak düşünün. Onların zahmetine giremeyeceğiniz şeyleri atın ya da ondan hoşlanacak, tamir etmeye hazır birine verin.

*Çocuğa verilecek en önemli şeylerden biri de güvendir. Sevildiklerini, güvende olduklarını hisseden mutlu çocuklar “şeylere“ fazla bağlanmaz. Erken yaşta dağınıklık bilinci kazandırarak güçlendirirseniz çocuklarınız geleceğin dağınıklık bağımlıları olmayacaktır.
İşe çocuğunuza kendi arkasını toplamayı öğreterek başlayın. Yeni bir oyuncağı olduğunda birlikte bu oyuncağın yerinin neresi olacağını kararlaştırın. Böylece toplarken neyi nereye koyacağını bilir. Düzenli olarak zamanı geçen oyuncakların hangisinin atılıp hangisinin saklanacağına ilişkin karar vermesini sağlayın. Ancak son sözü söyleyen o olsun. Size ölmüş de gömülmüş görünen bir şey çocuğunuz için büyük önem ve yıllar sürecek yararlık ifade edebilir.
Çocuğunuz size eğitilemez geliyorsa çocukların anne babanın bilinçaltını sahnelediğini bilin. Kendinizi ona söyleyip dururken yakalarsanız önce kendi dağınıklığınız üzerinde çalışarak çok daha iyi sonuç alacaksınız.

*Şimdi kalkıp evinizde dolaşmanız, sahip olduklarınıza bir bir bakarak kendinize “ Bu nesne simgesel olarak bana ne söylüyor? Enerjimi nasıl etkiliyor? İstediğim etkiyi mi yaratıyor yoksa daha iyisini yapabilir miyim?“ diye sormanız gerekiyor. Aşağı sarkan (bitki,süs eşyası vb.) gibi nesnelerin ağırlıklı olması gibi enerjinizi aşağı çeken şeyleri seçerek işe başlayın. Bu özellikle enerjinizin siz daha bir işe girişmeden ezildiği alçak tavanlı evler için büyük önem taşır.
Sonra saymaya başlayın. Süs eşyalarınız tek mi yoksa çiftler yada gruplar halinde mi dizili? Eğer bütün süs eşyalarınız tekse yaşam sizi yalnız yaşayacağınız deneyimlere yönlendirme eğilimindedir.

*Dağınıklık Testi
1-Düşündüğüm ya da baktığımda enerjimi yükseltiyor mu?
2-Sevdiğimden emin miyim?
3-Gerçekten yararlı mı?
Eğer ilk sorunun yanıtı güçlü bir evet değilse, iki ve üçüncü soruların yanıtı da aynı şekilde güçlü çıkmıyorsa bu eşyanın yaşamınızda işi ne ki?

*Alafranga tuvalet kullanıyorsanız yararlı bir sağlık önerisi; dik oturun ve kollarınızı başınızın üzerine kaldırın. Bu, bağırsaklarınızı çömelme konumundaki gibi açacaktır.

*Ay çekirdeği testini yapın.Bir avuç dolusu ay çekirdeğini alın, olabildiğince ufaltacak kadar çiğneyip yutun. Ondan sonra diğer uçta belirmesini bekleyin. Eğer bağırsaktan geçiş zamanı on saat kadarsa iyi durumdasınız demektir. Daha uzun sürüyorsa birikimi çözmek için bağırsak arındırmaya girişebilirsiniz.

*İdeal Dışkı
Şimdi başka kitapta bulmanızın hayli güç olduğu bilgiler geliyor : Bağırsak arındırması yaptıktan sonra ideal durumdaki dışkınızın nasıl olacağı :
-Kolay, gürültüsüzce ve birkaç saniyede çıkar
-Tek parçadır ve suda yüzer (mukus dışkıyı suya batırır)
-Açık kahverengidir
-Fazla kokmaz
-Yumuşak, silindir biçimlidir, sıkı değildir
-Sifon çekildiğinde kolayca dağılır

*Metal destekli sutyenler, özellikle de göğüsleri dikleştirerek seksi bir görünüm sağlayanlar lenf boşalımını daha da baskılar. Ben ayrıca metalin bilgisayarlar ve diğer elektronik araçlardan gelen zararlı elektromanyetik alanları hassas göğüs dokusuna ileten bir anten gibi etkilediğine ve göğüs kanseri riskini arttırdığına inanıyorum.Bilgisayar operatörleri, dikiş makinesi kullananlar ve göğsü elektronik gereçlerin elektromanyetik alanına yakın duracak işleri yapanlar en riskli grubu oluşturuyor. Bunların metal destekli sutyen takmaktan kesinlikle kaçınması gerek.

Reklamlar

“İçde dışda düzen..” için 4 yorum

  1. * Neresi ne köşesi ben daha bilmiyorum o kısımları hep sonra incelerim diye not alıyroum unutuyorum..acaba benim aşk köşem nire 😦

    Beğen

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s