kitaplık

Bir kitap..Hayatı Yeniden Keşfedin

phpThumb_generated_thumbnailBir kitap daha bitti….

 Psikoloji ilgi alanınızsa

Veya

Daraldığınız, çıkmazda hissettiğiniz zamanlar varsa

Veya

Bazı davranışlarınıza kızdığınız halde devam ediyorsanız

Veya

Kendinizi daha iyi tanımak, anlamak istiyorsanız

kitabı okuyun derim……hatta kitabı çalışın derim.. Bazı kitaplar vardır sadece okunmaz, içindekileri yazarsın çalışırsın cevaplarsın kendine inersin.

Ben okudum ama çalışmam lazım aslında J

Neyse,

Şemalardan bazıları : Terkedilme Şeması, Sosyal İzolasyon Şeması, Duygusal Yoksunluk Şeması, Bağımlılık Şeması, Boyun Eğicilik Şeması…….

 Konu ilginizi çekiyorsa buyrun ;   http://sematerapi.org/

 Ve kitaptan accık not;

 ********

Acıdan kaçmak, değişimin önündeki en güçlü engellerden biridir.

Şemalar , yaşamın erken yıllarında öğrendiğimiz kendimiz ve dünya hakkındaki katı inançlarımızdır. Kendilik anlayışımızın merkezinde yer alırlar. Şemaya olan inancımızdan vazgeçmek, kim olduğumuzu ve dünyanın nasıl bir yer olduğunu bilmenin verdiği güvenden de vazgeçmek demektir. Bu nedenle canımızı acıtsa bile ona yapışırız. Bu erken inançlar bize bir öngörü ve kontrol hissi sağlarlar; rahat ve tanıdıktırlar. Garip bir şekilde kendimizi evimizde hissettirirler. Bu yüzden bilişsel psikologlar şemaların değiştirilmesinin zor olduğuna inanırlar.

Sıklıkla duygusal olarak terk edildiğinizi hissedersiniz olasılıkla eşiniz veya sevgiliniz sıkılmış uzaklaşmış veya anlık olarak dikkati dağılmıştır veya o sırada başka bir insana karşı ilgilidir. Veya eşiniz biraz ayrı zaman geçirmeyi içeren bir plan önerir. Uzaklaşma hissedilen herşey bu şemayı tetikleyebilir; gerçekten bir kayıp veya terk edilme ile ilişkisi olmasa bile.

Öfke duygusu sağlıklı ilişkilerin önemli bir parçasıdır. Birşeylerin yanlış gittiğine ve diğer kişinin adil olmayan birşey yaptığına işaret de olabilir. Öfke kendimizi savunmamıza ve durumu düzeltmeye teşvik eder. Öfke bu etkiyi yarattığında yardımcı ve uyumlu olur. Bununla beraber siz öfkenizi ve savunma refleksinizi bastırmaya çalıştıkça, vücudunuzun doğal işaretlerini görmezden gelir ve durumu düzeltmede başarısız olursunuz.

**Resim İdefix’ den alındı…

“Bir kitap..Hayatı Yeniden Keşfedin” için 3 yorum

  1. Ben de duyguların bastırılmamasına inanırım, öfke, acı veya üzüntü. O anı yaşamalı ve duyguyu içinde sıkıştırmamalısın.. Duyguları kendimce bir uyarı sistemi olarak düşünüyorum. 🙂

    Beğen

  2. ne çok okuyorsun…..
    bence sen “çalışma” konusuna takılmamalısın… okurken seni etkileyen, aklında kalan birşeyler oluyordur mutlaka..onlar sana yeter. her okuduğun kitabı çalışmak için çooook vakit lazım. illa da çalışmak istiyorsan, vakti daha verimli kullanmak adına, bir kitap seç ( bilemedin 2), çalışmak istediğinde onları çalış. bir yöntem belirlemek en iyisi gibi geliyor bana, sonuçta ulaşacağın şey aynı çünkü ; SEN

    Beğen

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s