şundan bundan

Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı

Bu fotoğrafı dün arkadaşım çekti işyerimde. 14,5 haftalık halim 🙂 göbeğim sivri gibi çıkmış sebebi pantalonumun  düğmesinin açık olması yoksa göbeğim sivri değil 🙂 İnşallah herşey güzel gider…Bu arada nerde bebek isteyen varsa Allah yardımcısı olsun ve hayırlısıyla bebek versin diyorum… 

Daha önce çoğu yerde methini duyduğum ” Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı ” adlı kitabı okudum. Çok beğendim. Aldığım notları eklemek istiyorum buraya.

Dr. Thomas Verny – John Kelly’ nin kitabı…
* 4 ya da 5 aylık bir cenin ses yada melodiye kesinlikle cevap verir. Üstelik bunu çok ayrıştırılabilir bir şekilde yapar. Radyoda Vivaldi çalmaya başladığında en huzursuz bebeğin bile rahatladığı görülür. Beethoven çaldığında ise en skain bebeğin bile tekmeleyip hareketlendiği görülür.
* Rahimde en hareketli olan bebekler doğduklarında en huzursuz olanlardı.
* Bir çocuk rahimde babasının sesini duyar. Bu sesin duygusal bir fark yarattığına dair esaslı kanıtlar var. Erkeğin rahimdeki çocuğu ile kısa ve rahatlatıcı kelimelerle konuştuğu vakalarda, yeni doğan bebek odanın içinde babasının sesini ilk bir yada iki saat içerisinde ayırt edebildi. Ayırt edebilmekten de öte, sese duygusal olarak cevap verdi. Mesela  ağlıyorsa, sustu. Bu tanıdık rahatlatıcı  ses ona güvende olduğunu söyledi.
* Rahimdeyken, bir bebeğin en hareketli saatleri gecedir. Yatakta yatarken annesi sakin ve rahat olmaktan çok uzaktadır. Mide yanması, bacak krampları ve rahatsız midesi yüzünden, anne sürekli bir o yana bir bu yana hareket eder ve en az iki-üç kez tuvalete gider. Dolayısıyla , bazı bebeklerin dünyaya ters bir uyku düzeni ile gelmesini çok şaşırtıcı bulmuyorum.
* Dördüncü ayında, doğmamış çocuk surat asabilir, gözlerini kısabilir ve yüzünü burşuturabilir. Çocuk en temel reflekslerini bu zamanlarda öğrenir.
* Rahimdeki 16.haftadan itibaren cenin ışığa karşı çok duyarlıdır. Annesinin güneşlendiğini kendisine ulaşan ışınlardan anlayabilir.
* Yüzlerce çalışma tarafından belgelendiği gibi, bir çocuk rahatsız, korkmuş, huzursuz ya da şaşkın olduğunda tekmeler.Tekmelemek doğmamış bir bebeğin en kolay ölçülen iletişim biçimidir ve bunu tetikleyen, iyi niyetli fakat gürültücü bir babadan korkuya kadar pek çok etken vardır.
* Ceninin tepkisini çeken bir başka ses de sert, zonklayan rock müziği sesidir.Ceninin kulaklarını en çok tırmalayan ses ise kavga eden ebeveynin sesleridir. Sıklıkla bu da doğmamış çocuğun tekmeleriyle karşılanır.
Tekmelemek ceninin sıkıntısı olduğunun işareti olabilir.
Kızgınlık, kaygı ve korku gibi annelik duyguları da öfkeli tekmeleri başlatabilir.
* Endişe ağırlıklı rüyalar gören hamile kadınlarda genellikle doğum sancısı çekme süresinin daha az olduğu ve doğum sürecinin de  problemsiz olduğu görülmektedir. Yeni araştırmalar hamile kadınların rüyalarının, endişeleri ile yüzleştikleri faydalı olaylar olduklarını ortaya koyuyor.
* Doğum yapılacak odanın önceden ziyaret edilmesi, oradaki hemşire ve doktorlarla tanışılması da doğumun olacağı günkü korkuyu azaltır.
* Apgar derecesi doğumdan sonra bir ila beş dakika içerisinde yapılan bir seri testtir. Yeni doğmuş bebeğin nabzı, nefes alışı, kas tonu, duyarlılığı, refleksleri ve rengi ( maviden pembeye ) ölçülür. Yedi ve üstü derecesi iyi, dört ile altı şöyle böyle ve üçün altı canlandırma gerektirecek kadar kötü olarak nitelendirilir.
* Bebeğin doğmasından sonraki ilk saatlerde ona gösterilen ilginin ne kadar olduğu ( bağ kurma ) bile onun ileride nasıl biri olacağını etkiler. Bunu izleyen aylarda ise ana babanın bebeğe gösterdiği ilg – ya da ilgi eksikliği – çocuk üzerinde önemli izler bırakır. Genetik kalıtımdan sonra, zekanın gelişimini etkileyen en önemli faktör çocuğun ana babasından gördüğü bakımın kalitesidir. Bir çocuğun zekasının gelişmesindeki en önemli şeyler onun ne tür oyunlar oynadığı, ona nasıl hitap edildiği ve ona nasıl davranıldığıdır.
* Bir insan yavrusu en az 3 buçuk aylık olana kadar gıdıklanmanın ne olduğunu bilmez. Bu durum sosyal bilinç ve büyümenin göstergesidir.
* Yeme zamanlamasını öğrenmesi için çocuğun sadece birkaç haftaya ihtiyacı vardır ve yeni bir rapora göre bu zamanlamanın beklenmedik şekilde değiştirilmesinden  de hiç hoşlanmaz.
Bebeğin kendine özgü huylarını ne kadar hızlı öğrenir ve ona saygı göstermeye başlarsak, bebeğin kendine güveninin oluşmasında o kadar yardımcı olmuş oluruz.
* Oyun doğal saldırganlığın dışavurumu için iyi bir çıkış yoludur. Aynı zamanda çocuğun ufkunu genişletmek için de mükemmel bir yoldur.
İşte nasıl yapılacağına dair birkaç örnek;
*Hissetme. Bebeği farklı dokuların üstüne koyun – halı ya da battaniye olabilir – böylece farklı dokuların nasıl olduğunu hisseder ve keşfeder.
*Görme. Yatağının tepesine asmak için renkli ve değişik şekillerden oluşan hareketli bir oyuncak yapın. Farklı renklere ve şekillere bakmaktan hoşlanacaktır ve kısa zamanda onlara dokunmaya çalışacaktır.
*Koku alma. Öğlen yemeğini hazırlarken onu da yüksek bir mama sandalyesine oturtun. Siz varlığınızla ona arkadaşlık edeceksiniz ve o da mutfakta yeni kokuları tanıma şansına erecek.
*Duyma. Uyanık olduğunda müzik açın. Yeni sesler onu uyaracaktır. ( Müzik mümkün olduğunca sakin olmalı. Rock müziği olmamalı. Ayrıca radyonun sizin varlığınız yerine geçmesine izin vermeyin )
* Kız bebekler erkek bebeklerden farklı sebeplerle ve daha fazla ağlarlar.
* Kız ve erkek çocuklara eşit şekilde davranmanın en önemli olduğu yaşlar 7. ve 13. aylardır.

“Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı” için 21 yorum

 1. Sağlıkla büyüsün, bir avazda doğsun. Gönlünce büyüteceğin, hep güzel günlerini göreceğin, gurur duyacağın bir evlat olsun.
  Sevgi ve ışıkla kal…

  Beğen

 2. Aslı’cığım belli olmaya başlamış artık, Allah sağlıkla tamamına erdirsin inşallah. Hayatımdaki en güzel günlerdi, sen yazdıkça sayende ben de o günleri hatırlayacağım.
  Kendine dikkat etmeyi unutma. Çok öptüm, sevgiler:)

  Beğen

 3. 9.bulut; Amin 🙂 Benim de dilerim hayatımın en güzel günleri olur hamileliğim ve yavrumun doğuşu 🙂 Dikkat ediyorum elimden geldiğince , teşekkürler . öpüyorum.. görüşürüz umarım…

  Beğen

 4. Maşallah çok güzel hamiş olmuşsun.. Eminim Göbeğin bu şekilde şişmesi en keyif veren durumdur 🙂 Maşallah size … Ay . ay. fotoğraflarını bizlerden esirgeme henüz hamilelik yaşamamış ve en kısa zamanda yaşamayı ümid eden biri için gözlemlemek beni çok rahatlatıyor. Sevgiler.. Ayrıca Bahsettiğin kitabı notlarıma ekliyorum..

  Beğen

 5. canim benim… cok guzel cikmissin. maasallah. 🙂 insallah cok guzel olacak her sey, seni cok seviyorum… mucuk…

  Beğen

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s