kitaplık

Şimdiki An Farkındalığı

Shannon  Duncan’ ın kitabının kapağında pek iddialı bir cümle yazıyor ; Yaşamınızdan zevk almaya şimdi ve burada başlayın !…
🙂 Okudum… Çok etkilendiğimi söyleyemeyeceğim.. Belki de ben daha ağır ve farklılarını okuduğum içindir. Bana basit geldi.
Güzel kısmı alıştırmalar olması tabi alıştırma sevenlere… Nefes, farkındalık, kendini anlama üzerine alıştırmalar.
Kitaptan birkaç cümle ;
 
Ebeveynlerinden biri tarafından terk edilen ya da güvenilmez biriyle bir beraberliği deneyimleyen birçok insan, sonraki ilişkilerine genellikle güvenmiyor. Şüpheli her durumda, ihanet seziyorlar. Acı dolu aldatılma deneyimleri, algılamalarını da etkiliyor. Bu yüzden, şüpheleri sürekli olarak çarpıtılmış gerçeklerinin bir parçası oluyor. Yaşama bir yığın önyargıyla yaklaştığımızda, yaşamın gerçekten sunmak zorunda olduğu birçok fırsatı kaçırırız.
 
Olayları zihnimizde sıkıca tutmak, nesneleri elimizde sıkmak gibidir.
 
Birçoğumuzun dikkatimizi dağıtmak için nasıl bir arayışta olduğunun farkında mısınız? Çoğumuz, kendimizden duygusal olarak uzak kalmak için aralıksız bir uğraşla meşguluz. Siz ve tanıdığınız insanlar,  sessiz bir şekilde oturmayı zor bulur musunuz? İnsanların birçoğu kendisini, ne olduğundan emin olmasalar bile sürekli bir şeylerle uğraşmaya gereksinimleri varmış gibi hisseder.
 
Kızdığı her an ebeveyni tarafından eleştirilen bir çocuk hayal edin. Bir çocuğun hissetmesi çok normal olan engellenme hissini hissettiği için utanmayı öğrenir. Bu durumda bir yetişkin olarak kendisini kızdıracak ya da üzecek olay ve insanlardan uzak durur. Ve karşı karşıya gelmekten kaçar. Sürekli çoğalan bu duygular, kusurlu olduğuna dair olan bilinçsiz inançlarından utanmasına ve endişe duymasına neden olur.
 
Bir çocuğu balon olarak düşünün. Dış basınç ( ebeveyn ) çok fazla ya da çok az ise, o zaman çocuk, ebeveynlerini uzak tutmak ya da sinirlendirmemek için olması gerken ne ise onu yapacak, tamamıyla olduğundan farklı olmak zorunda kalacaktır. Baskıya uyum sağlamak yerine elinden geldiğince bunu telafi etmeyi öğrenir.
 
Çocukken hiç dinlenilmediğini veya sayılmadığını hisseden biri, bir yetişkin olarak, genellikle ne yaptığını bilmeden, daima saygı görmek için çabalayacaktır. Baskın olabilecekleri ve bilinçsizce bu ihtiyaçlarının karşılandığını hissedebilecekleri ilişkilere ya da işlere girebileceklerdir.
 
Egzersiz, uzun yürüyüşler ya da günlük tutmak zor anlarda çalışmak için mükemmel yollardır. Duygularınızdan kaçmanızı değil onlarla an’da  olmanızı sağlarlar.

Reklamlar

“Şimdiki An Farkındalığı” için 2 yorum

  1. meşgul olma konusuyla ilgili ben de bir yazı yazmıştım.
    “günde 10 dakika”
    insanın sürekli meşgul olmasının aslında kendinden kaçış olduğuna kesinlikle inanıyorum. kendini boş bırakamayan biri olarak bu konuyu bizzat deneyimledim..

    Beğen

  2. Bu kitaplar garip hissettiroyr bana, okurkan iyi güzel, tamam diyorsun hatta ama daha cümleden yüzünü döndüğünde bir hissizlik geliyor üstüme ve unutuveriyorum ne varsa.

    Beğen

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s