kitaplık

Omni

YARADILIŞIN DÖRT PRENSİBİJohn L. Payne
Arkadaşımın ( http://modadabirkadin.wordpress.com/ ) tavsiyesi ile okudum bu kitabı. İlgimi çekmeyen konuların olduğu bazı yerlerde sıkıldım. Ama yine de kitabı sonuna kadar okumamı sağlayan merak ve ilgiyi uyandırdı ben de. Hatta birkaç yerinde beni çok etkileyen durumlar oldu. Kendime sormamı istediği soruların cevapları bana farketmediğim şeyleri farkettirdi, duygu patlaması yaşadım. Akıcı ve ilgi çekici. Hayatı, kendinizi sorgulamaktan hoşlanıyorsanız, spritüel şeylerle ilgiliyseniz okuyun derim.

Kitaptan denizde kum notlarım ;
 
Siz bir şeyi sevdiğinizde, onu kabul edersiniz. Bir şeyi kabul ettiğinizde, ona direnmeyi bırakırsınız, bir şeye artık direnmediğinizde, onun üzerine odaklanmayı bırakırsınız. Anahtar budur.
 
Sevgi özgürlüğünüzün anahtarıdır. Sevgi kurtuluşunuzdur.
 
Eğer hayatta fiziksel, duygusal ya da parasal bir sorunla mücadele ediyorsanız, kendinizde şu soruyu sorun: Bunun karşılığında aldığım ödül nedir? Ben bundan ne elde ediyorum?  Eğer bu sorun birden yok olsaydı, hayatımla ilgili hangi kararları vermem gerekecekti? İlişkilerim bu sorundan ötürü desteklenmeme mi dayanıyor? Birçocuğunuz kurtulmaya çalıştığınız sorunu sürdürürsünüz, çünkü onu bırakmanın sonuçlarından korkarsınız. Ayrıca, eğer bir dünya görüşü, bir hastalık ya da parasal bir sorun uzun zamandır deneyiminizde olagelmişse, o, enerjinizle karışıp birleşerek sizin bir parçanız haline gelmiştir. O zaman şu korku ortaya çıkar : Eğer onu bırakırsanız, siz kim olacaksınız?
 
Eğer ıstırap o kişiye hizmet ediyor olmasaydı, onun yaşamında olmazdı.
 
 
Bir çocuğun yaşamında uğradığı düş kırıklıklarına ana baba ile çocuk arasındaki sessiz iletişim neden olur. O çocuk orada fiziksel olarak mevcut olsa da olmasa da, bir ana-baba olarak düşündüğünüz her düşünce direkt olarak çocuğunuza ulaşır. Eğer siz ebeveyn olarak kendi değerinizi bilmiyorsanız, mali mücadele içindeyseniz, öz-güveninizden ya d öz-saygınızdan yoksunsanız, bu hisleri çocuğa da geçirirsiniz.
 
 
Hayatınıza giren her çocuk bir armağanla gelir. Onlar -onlara ana-babalık yapma deneyimi yoluyla- size kim olduğunuzu göstermek için gelirler.
 
Hiçbir doğum bir rastlantı değildir; tüm ruhlar bu dünyaya ana-babalarıyla yaptıkları anlaşma doğrultusunda girerler, çocukluklarında her iki ebeveyn de yanlarında olmasa bile.
 
Eğer siz kısıtlayıcı bir fiziksel rahatsızlığa sahipseniz, kendi kendinize, bu fiziksel kısıtlamanın size başka türlü sahip olamayacağınız neyi verdiğini sormanız yararlı olur. O sizin ana-babanız ile herzamankinden daha çok vakit geçirmenize mi neden oldu? Sebat, cesaret ya da şefkat gibi nitelikleri geliştirmenize mi yardımcı oldu?
 
Birşeyi onu sevene dek bırakamayacağınızı bildiren bir yasa vardır. Sevmek izin vermek ve kabul etmektir.
 
Mutluluğun Dört Anahtarı
KENDİNİ TAKDİR ETME : Doğal yeteneklerinizi kabul ve tasdik etme yoluyla yaratma yeteneğinizi güçlendirir.
İZİN VERME : Sevgi dolu bir hayat yaşamanın anahtarıdır.
ŞÜKRETME : Bolluğu mıknatıs gibi çekmenizi sağlar. Siz her neyin üzerinde odaklanırsanız, o çoğalır.
BAĞIŞLAMA : Sağlığa ve rahatlığa götürür. Eğer rahatsızsanız ya da hastaysanız, daima, bağışlamanız gereken bir şey var demektir. Bağışlamak gerçek kimliğinizi hatırlamaktır.

“Omni” için 2 yorum

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s