kitaplık

eğitim şart

Şirkette zaman zaman aldığımız eğitimler oluyor. ” Dale Carnegie Training” den bir eğitimdi bu sefer. Eğitim konusu ” Takım Olma ” idi. Eğitimcimiz de ” Hacer Ataç ” dı. Gülüşü enerji veren bir kadındı. Eğitim keyifliydi. Hem kitapçıkdan hem de eğitimcinin anlattıklarından not aldıklarım;
 
* Olumlu yada olumsuz ilk izlenim 7 saniyede gerçekleşiyormuş.
* ………… , ama/fakat/ancak kelimeleri öncesindeki cümleyi olumsuzlaştırıyor. Örneğin ; Raporun güzel olmuş ama 5.sayfada hatalar var. / seni anlıyorum ama gelemiycem.
* Bir araştırmaya göre “Müşteri memnuniyetini 5 kişiye, memnuniyetsizliğini ise 22 kişiye iletiyor, anlatıyormuş. “
* İkna etmede; evet cevabı alabileceğiniz soruları sorup, onaylamalar alıp sonra isteğinizi belirtmelisiniz. Örneğin; annenizden size yeni bir telefon almasını istiyorsunuz diyelim. ( örneği çabucak uydurdum saçma gelebilir 🙂 )
– ben senin bir tanecik kızın değil miyim?
– evet
– odamı toplamıyor muyum?
– evet
– ödevlerimi zamanında yapmıyor muyum?
– evet yapıyorsun
– sana yardım etmiyor muyum mutfakta?
– evet ediyorsun.
– o zaman yeni bir telefonu hakediyorum…….vb
* Değişime açıklık konusunda bir test. Önce kullanmadığınız elinizle isminizi bir kağıda yazın dendi. Yazdıktan sonra şimdi istediğiniz elinizle yeniden isminizi yazın dendi. Eğer o anda istediğiniz elle dediği halde yine az önceki kullanmadığımız elimizdeyse kalem yada durakladıysak yine o elimizle yazmaya çalıştıysak değişime daha çok açıklığı gösterirmiş.
* Başarının 5 anahtarı ; Özgüveni Arttırmak, İlişkileri Güçlendirmek, İletişim Becerilerini Zenginleştirmek, Liderlik Becerilerini Geliştirmek, Stresi Azaltmak ve Olumlu Tavrı Korumak.
* Geribildirim almanın 3 genel yolu vardır:
-Talep ederek
-Talep edilmeden
-Gözlemleyerek
* ” Takdir etmeyi bilelim, sonuna “ama” eklemeyelim ” Şarık Tara
* Araştırmalar, insanların bir şirketten ayrılmalarının veya daha az motive olmalarının en sık rastlanan nedeninin “takdir görmedeki eksiklik” olduğunu ifade etmektedirler.

Foto : Neden bu fotoğrafımı koydum? Çünküüüü eğer kendimizi eğitmezsek sohbetlerde cahillikten taş olur kalırız,  çok utanırız 🙂 🙂 Şaka bir yana bunu koymak istedim işte ne bileyim 🙂 Bu fotoğrafı eşim Voyage Otel tatilimizde çekmişti birkaç sene önce. Çok güzel heykeller vardı otel çevresinde.

“eğitim şart” için bir yorum

 1. Öncelikle fotoğraf çooook şeker 🙂
  Bu tarz eğitimleri ben de severim. Genelde insana bildiği ama ifade edemediği, ya da doğaçlama yaptığı ama farkında olmadığı şeyleri hatırlatır. En önemlisi de rutinden biraz uzaklaştırır, rahatlatır.
  En güzel eğitimler ise insanın hayatında yeni bir bakış açısı yaratmayı başaranlardır. ( ki bunlar çok çok nadir oluyor değil mi?)
  sen benimkini biliyosun, belki bir ara yazarım bloğuma…
  – Yaz lütfen …

  Beğen

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s