kitaplık

iyi ilişkiler kurma üstüne

“Eğer farklı düşüncelerinizi, tartışma yaratmadan savunmak ya da kimsenin kalbini kırmadan eleştiri yapmak istiyorsanız, her türlü zorlu kişi, koşul ya da konuşma ile kolayca, sakince ve hızla baş edebilmenin ve sonunda kazanmanın psikolojik sırlarını öğreneceksiniz.” diyor  ” İstediğiniz Herkesle İyi İlişkiler Kurun ” kitabının tanıtımında.. yazar : David J. Lieberman
Kendinizi affettirme, ikna etme, çatışmaları çözme konusunda örneklerle tavsiyeler veriyor kitap.

Alıntılarım ;

İlişkiler ve psikolojik sağlık konusunda yapılan sayısız çalışma ve araştırma, herhangi bir ilişkiyi güçlendirmek için gereken teşviklerinizin, iyi niyetli ve de tüm tarafların yararına olması gerekmektedir.
Eğer durum böyle değilse, o zaman yüksek bir psikolojik bedel ödersiniz.
*
İnsanların en sık gördükleri iki rüya, dişlerini kaybetmeleri ve herkesin ortasında çırılçıplak kalmalarıdır. Bu iki temanın ortak noktası nedir? Kontrolü kaybetme korkusu; çaresizlik ve açığa çıkma. Bazı yaygın fobileri düşünün: uçma, düşme, yılan,vb. Yine, ortak tema, kontrolsüzlük hissidir.
*
Uçağı yere indirmenin iki yolu vardır. Ya sakince indirirsiniz ya da düşürürsünüz; her iki şekilde de yere iner. Ancak önemli olan, yaklaşımdır. Bir çatışmaya yol açabilecek kişiye, olaya ve diyaloglara olan yaklaşımınızı değiştirerek, pek çok ciddi anlaşmazlığı önleyebilirsiniz.
*
Sizi sözlü olarak aşağılamakta ısrarcı olan bir insanla, duygusal açıdan sağlıklı olmayan bir insanla ilgilenir gibi başa çıkmanız gerekir.
*
Genelde bir kişinin anlaşmazlığa verebileceği dört tepki vardır: 1) geri çekilme 2) kabullenme 3) teslim olma 4) savaşma
Pasif agresif insan, genelde yüzleşmekten kaçınmak için geri çekilendir. Kişiyle ve olayla direkt olarak yüzleşemez, böylece geri çekilmeyi seçer, sadece başka bir zamanda, başka bir şekilde ” acısını çıkarmak üzere “. Belki geç kaldığı, belki önemli bir şeyi yapmayı ” unuttuğu “, belki de genel anlamda rahatsız ettiği için.
İkinci olası tepki, kabullenmedir. Kişi, olayın ve dahilindeki her şeyin tüm gerçekliğini anlar ve sorumlu ve yapıcı bir şekilde karşılık verir. Ve her ne kadar uygun ve adil bir şekilde davransa da, sinirlenmez ve hassaslaşmaz. Bu en sağlıklı tepkidir, çünkü olayı olduğu gibi görür ve egosunun onu kontrol etmesine izin vermez.
Üçüncü olası tepki, teslimiyettir. Burada hemen pes eder ve teslim olur. Bu tepki genelde ilişkide bağımlılığı ve paspas zihniyetini doğurur. Kendini değerli görmez ve savunmaz ve/ve ya kendi istek ve ihtiyaçlarını dile getirmez.
Sonuncu tepki ise savaşmaktır. İşte bu, çatışmaya yol açan tepkidir. Kişi, duygusal olarak dolup öfkelenerek istediğini kavga yoluyla almayı seçer.
*
Düşük özsaygı, bir insanın kendine dönmesine sebep olur, çünkü o dünyanın onun ekseninde döndüğünü hisseder ve tek önemli olanın onun ihtiyaç ve istekleri olduğunu düşünür.
*
Bir insanın bir şey yapmasını istiyorsanız, mümkün olduğunca örnek olmalısınız.
*
Dünya bir yansımadır; direkt ve saf. Vermezseniz, almazsınız.

“iyi ilişkiler kurma üstüne” için 2 yorum

 1. Canım,
  Güzel paylaşımın için teşekkürler, son cümleler çok etkili; örnek olmak…Hal dilini kullanmak. Hal dili ile bütün dünyadaki insanlarla konuşmak ve örnek olmak mümkün, ne kadar kolay değil mi? ( ya da öyle görünüyor)
  Vermezseniz, alamazsınız… Bu da süper !!

  Güzel bir haftasonu geçirmen dileğiyle…
  Sevgiler…

  Beğen

 2. canım sen zaten herkeşle iyiilişki kuruyorsun.onun için bööle kitapların okuyanı değil yazanı olmalısın.muck
  – teşekkür ederim :)muck

  Beğen

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s