şundan bundan

mangal keyfi

Ne zamandır eşim mangal da mangal diye tutturuyordu ..Nihayet bir mangal alabildik ve siftahı Polonezköy’ de yaptık.

* Mangallanacak mamaların baharatlanması ( kekik, fesleğen, nane, kimyon, kişniş, zencefil..) doğrudan ateşe maruz kalan mamaların kanserojenliğini azaltıyormuş.

* Eşim mangala başlamadan önce kuru soğanı ikiye böldü ve sıvı yağ döküp soğana ızgaraya sürdü. Bu etlerimizin yapışmaması içinmiş.

* Mangalda domates pek güzel oluyor. Patlıcan yemediğim için patlıcan eşime kaldı.

* Mangalı alırken tel fırçalardan almıştık. Mangal sonrası temizlemek için. Ama yağmur damlaları atınca, tokluk ağırlığı çökünce amaaan sonra yaparız dedik. Ama bence kötü ettik. Çünkü o sonra bir dahaki mangal partisine kaldı.

* Mangal bagajda yerini aldı artık hep bizimle seyahat edecek 🙂 İlle yazın mangal yapılmaz dimi… Ben yağmursuz havada da yapma taraftarıyım.

* Benim görevim mangalı rüzgarlamak ve şişleri çevirip çevirip durmak ve de ayy bunlar çok yandı kansorejen yeme diye bıdı bıdı etmekti.

* Başbaşa olduğumuz için ne masa kurduk ne bir şey. Mangalın yanına çektik sandalyeyi, adlık yanımıza ekmeği meyve suyunu, pişirdik anında yedik 🙂 böyle daha zevkliymiş

* Mangalımız döküm mangaldı. Böylesi daha iyiymiş. Çünkü daha çok ısınıyormuş.

* Mangal yakarken kimyasallar kullanmak çok tehlikeliymiş. En iyisi odun kömürü imiş. Ve ünlü bir şefin söylediğine göre ( Özgür Özkan ) çıra kullanmak yerine meşe yaprağı, kiraz yaprağı gibi yapraklar kullanılabilirmiş. Yine Özgür Özkan’ ın söylediğine göre ( ki biz böyle yapmadık sanırım yani geçişlerde temizlemedik ızgarayı ) tavuk ve eti aynı ızgarada pişirmemek gerekiyormuş. Geçiş yaparken limon yada soğanla ızgarayı temizlemek lazımmış. Tavuk düşük ateşte et ise yüksek ateşte pişmeli imiş.

* Mangalımız bitti. Etrafı çiçek gibi yapıp keyifle evimize döndük. O güzelim doğa bizim değil herkesin…

Reklamlar

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s