kitaplık

ayın en çıplak günü

Buket Uzuner’ in  ” Ayın En Çıplak Günü ” kitabını bitirdim az önce. Saat 13:00 bu satırları yazdığımda. Ama bloguma bu yazdıklarımı eklediğimde gün ve saat ne olur bilemem. Şu an işdeyim. Öğle tatili bitmek üzere… Kulağımdaki müzik de NilüferYok engel olamaz dünya karşıma gelse bitti bende artık hiç hal kalmadı yazık oldu … ” diyor. ” Olmadı gitti ” diyor. Hiç çalışasım yok, saat sayıyorum. Canım sadece birşeyler okumak, yazmak, düşünmek ve sessiz durmak istiyor. Yalnız kalmak istiyorum. Ama şu an imkansız. Birazdan telefon çalacak, mailler gelecek, yanıma gelip birşeyler sorulacak, evrak gelip gidecek…Olmak istemediğim bir yerdeyim şu an. Sanırım yorgunum.

Neyse kitaba dönelim. Kitap birkaç sayfalık hikayelerden oluşuyor. Hikayenin birinde bir adam Kafka gibi böcek olarak uyanmıyor ama bir  kadına dönüşmüş şekilde uyanıyor. Bu ilgi çekiciydi ama çok da basit işlenmişti. Bir de Dostoyevski hayranı birinin onunla buluştuğu hikaye hoşuma gitti. Diğer hikayeler pek akılda kalıcı değildi benim için. Birkaç cümlecik kitaptan;

 Dedi: “Terk etmek” bana büyük bir söz geliyor. Ben, benden öncekinden kalan boşluğu, benden sonrakine bıraktım: Sana bıraktım. Sen gidersen yerine başkası gelecektir. Çünkü yalnız yaşayamaz o. Yalnız yaşayabilmek kendini güçsüz yanlarınla da kabul edebilmektir.

* * *

İnsan birşeyi çok isterse, mutlaka gerçekleştirir. İnsanlar buna inananlar ve inanmayanlar diye ikiye ayrılırlar. Ben inananlardanım. Bahçemde Japon Elması ağacı yetiştirmeyi çok istedim. Olmaz dediler. Yıllarca uğraştım, özendim. Bahçemdeki Japon Elması her yıl Noel kırmızısı küçük meyveleriyle cıvıl cıvıl şimdi.

* * *

Kim olduğumuzu aramak yerine, nasıl olmamız gerektiği öğretildi bize..Her yerde böyleydi bu…Okulda, evde, mahallede, oyunda, masallarda, tekerlemlerde ve sinemalarda…

Reklamlar

“ayın en çıplak günü” için bir yorum

  1. “KİM OLDUĞUNU ARAMAK” cesaret istiyor. Bulduğu şeyler herzaman insanı mutlu etmiyor. Ama bir defa buldun mu, kalbinin derinlerinde anladın mı, değişiveriyor … sanki sihirli bir değnek dokunmuş gibi.
    Hayatın her anında aramak önemli, çok kararlı olmak , bıkmamak… ve tabii bu arayışın asla bitmeyeceğini kabul etmek…

    Beğen

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s