şundan bundan

zaman

Hayatın hızına yetişmek çok zorluyor insanı. Zamanla yarışmak yada akışa bırakmak kendini. Sorun burda mı bilemiyorum. Ya da kesin olmamalı hiç bir zaman insan. Yani kimi zaman zamana kafa tutmalı, kimi zamansa akışına bırakmalı.

“Hiç boş zamanım yok” diyene çok rastlamışızdır. Bunu söyleyenlerin acizce kabullenici olduğunu düşünüyorum. Birşeyleri değiştirmek, yenilemek ve adım atmaktan çekinen veya tembel insanların söylemi gibi geliyor biraz da bana. İnsanın gönülden istediğinde ve bu isteğini gerçekleştirmek için canını dişine takdığında yapamayacağı şey yok gibi. Heves mühim, çaba mühim.

Zamanını iyi kullanmak, programlamak isteyen insanın bunu yapabilmesi için ilk önce kendini iyi tanıması gerekiyor. Kendi huylarının farkında olması şart. Ve bu huylarına göre strateji belirlemesi işini daha da kolaylaştıracaktır. Yani huyuna göre tarz. Nabza göre şerbet gibi.

Gürültüde dikkati dağılan birinin çok dikkat isteyen bir işini en gürültülü zamanına ayarlamaması uygundur örneğin.

Hayat küçük detaylarla kendini yaratıyor. Küçük şeyler, küçük detaylar büyüğe yol alır, büyüğü oluşturur. Küçük bir alışkanlığımızı değiştirmeye çalışıp da değiştirdiğimizde bile hiçbirşey eskisi gibi olmuyor. Buna inancım sonsuz. Damlaya damlaya göl olur boşuna söylenmemiş. Uygulaması bedava. 

“zaman” için bir yorum

 1. yıllardır “off, hiç boş vaktim yok” diyenlerden biriyim ve fark ettim ki zamanının tümünü doldurmak birçeşit kendinden kaçış.
  Çoğu zaman ” ama benim elimde değil ki”lerle , ” yapmam gereken…”lerle , “olmam gereken…”lerle.
  Bilinçli ya da bilinçsiz zamanı doldurmak. üstelik de taşları boyuylarına göre sıralamadan, öylesine, en kötüsü de farkında olmadan…

  “Ellerimizden kum taneleri gibi akıp giden zaman asla geri gelmez. Zamanı erken yaşlardan itibaren akıllıca kullanalar zengin, üretken ve doyuma ulaştıkları bir yaşamla ödüllendirilir.”Ferrarisini Satan Bilge

  sen bunlardan birisin …

  Beğen

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s