RSS

Ruh Eczanesi

19 Ağu

Osho’ nun ” Ruh Eczanesi “ adlı kitabını okudum. Eğer egzersiz yapmaktan hoşlanıyorsanız tercih edebilirsiniz. Nefes egzersizleri, düşünce / meditasyon egzersizleri var.  Rahatlama, gevşeme teknikleri var.

Kitapta yazanlardan örnekler;

Bedeninin nerelerinde kısıtlı hissettiğine bakmalısın.Yalnızca 3 şey yap.

Birincisi: Yürürken veya ayaktayken, ya da hiçbirşey yapmadığın bir anda, derin bir şekilde nefes ver. Vurgu nefes alışta değil verişte olmalı. Yani derin bir şekilde nefes ver ve ne kadar çok havayı dışarı atabilirsen at. Ağızdan nefes ver ama bunu o kadar yavaşça yap ki, biraz zaman alsın. Ne kadar uzun olursa o kadar iyidir çünkü daha derine gidiyor demektir. Bedendeki tüm hava dışarı atıldığında beden nefes alır, sen değil. Nefes veriş ağır ve derin, alış ise hızlı olmalı. Bu, göğsün etrafındaki zırhı değiştirecektir.

İkincisi: Biraz koşmaya başlayabilirsen bu da faydalı olacaktır. Millerce koşmak şart değil-bir mil yeter. Yalnızca bacaklarından bir yükün kaybolduğunu, sanki üstlerinden kayıp gittiğini canlandır. Eğer özgürlüğün çok fazla kısıtlanmışsa, sana şunu yapman, bunu yapmaman, şöyle olman, böyle olmaman, şuraya gitmen, buraya gitmemen söylendiyse, bacakların bu zırhı taşıyor demektir. Yani koşmaya başla ve koşarken de dikkatini nefes vermeye odakla. Bir kez bacaklarını ve onların akışkanlığını geri kazandığında, muazzam bir enerji akışına sahip olacaksın.

Üçüncüsü: Gece uykuya yatarken giysilerini çıkardığında, yalnızca giysilerini değil, zırhını da çıkardığını hayal et. Bunu gerçekten yap. Zırhı çıkar ve güzel, derin bir nefes al – ve uykuya zırhsızmışcasına, bedeninde hiçbir yük veya kısıtlama taşımaksızın yat.

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Kişi kendi olumsuz tarafını da kavramalı ve o konuda rahatlayabilmelidir. O zaman bir gün şaşırarak göreceksin ki, bu olumsuz taraf hayata tat, tuz katıyor. Bu gereksiz bir şey değil; hayata lezzet veriyor. Yoksa hayat son derece donuk ve tekdüze olurdu. Düşün ki kendini hep sadece daha mutlu, daha mutlu, daha mutlu hissediyorsun… Ne yapardın o zaman? O mutsuzluk anıları hayata yeniden tat, tuz, arayış, macera katıyor. Yeniden iştah kazanıyorsun.

Varlığına bütüüyle sahip çıkmalısın. İyisiyle, kötüsüyle her yönünü kabullenmelisin kendinin. Herhangi bir şeyden kurtulmak söz konusu değil. Kimse asla hiçbirşeyden kurtulmuyor, kişi sadece yavaş yavaş herşeyi kabullenmeyi öğreniyor. İşte o zaman karanlıkla ışık arasında bir ahenk oluşmaya başlıyor ve bu çok güzel bir şey. Yaşam zıtlık sayesinde bir ahenge dönüşüyor.

Bu yüzden, bu anları da yaşamaya çalış. Sorun yaratma. ” Ne yapsam da şu huzursuzluktan kurtulsam? ” diye düşünme. Huzursuzsan, huzursuz ol! Mutsuzsan mutsuz ol, büyütme bunu – sadece mutsuz ol; zaten başka ne yapabilirsin ki?

Bu tıpkı iklimlere benzer: yazın hava ısınır, bu konuda elinden ne gelebilir? Hava sıcakken, ısın ve terle, soğuduğunda ise titre ve keyfine bak! Yavaş yavaş zıt kutupların arasındaki ilişkiyi görmeye başlayacaksın. Ve bu kutuplaşmayı anladığın gün müthiş bir anlayışa ermiş, büyük bir şey keşfetmiş olacaksın.

Reklamlar
 
3 Yorum

Yazan: 19 Ağustos 2010 in kitaplık

 

Etiketler: , ,

3 responses to “Ruh Eczanesi

 1. mineçelik

  19 Ağustos 2010 at 15:58

  yazı ilgimi çekti, nefes alıp verme teknikleri çok önemli gerçekten, okuduğum bir kitapta, sabahları derin derin açıkhavada 10 kez nefes alıp verin , diyordu, aklıma geldikçe uyguluyorum. Bir de birkez nefes alıp vermeyi mümkün olduğu kadar uzatmak ve bir 5-10 saniye ciğerlerimizde tutmak gerekiyormuş, 1 nefesi toplam 1 dakika diyorlar ama ben denediğimde o kadar dayanamadım:)
  sevgiler, tatlı iftarlar…
  – nefes çalışmaları zamanla deneye deneye oluyormuş.. hatta ilk zamanlar başdönmesi, rahatsızlık bile yapıyormuş çalışmalar..demekki ufak ufak yapmalı..bir de tabi burnumuzda sorun olmamalı, kemik..vs …

  Beğen

   
 2. zeya

  19 Ağustos 2010 at 16:02

  oleyyy çok sevindim buraya taşındığına :):) blogcuya bir türlüyorum bırakamıyordum.
  iyi tatiller 🙂
  – teşekkürler zeya:)

  Beğen

   
 3. ulya

  31 Ağustos 2010 at 21:33

  en yakın zamanda okuyacağım 🙂

  Beğen

   

Okudun mu nerden bileyim bişi de bari :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
Dicle Doğan

1 m a t 1 t a y t

Fatma Erdem Röportajları

Hayat Yolculuğumda Bana Eşlik Edenler

HAYAT EKSPRESİ

Yaşam Blogu

KoyuLimon

serüvensel balık'log

japonkedi

to thine own self be true

Sade Panda

Sade yaşamak ve zengin düşünmek üzerine

Terapi Defteri

Uzm. Klnk. Psk. Deniz Erdem

Basit ve Mutlu Yaşam ®

Yavaş, Minimal ve Mutlu bir Yaşam

Mor Alev

Ruhani Gelişim Haberleri ve Paylaşım Platformu

Uzm. Dr. Burak Uzel

Dahiliye Uzmanı

Zamanın Ötesi

Ex umbra in solem

Love and Smile

Gülümse...Sünger Bob Heidi'yle Yakartop Oynuyor

%d blogcu bunu beğendi: